صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم
صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم

هرچه انسان‌ها پیشرفته‌تر می‌شوند، تهدیداتشان برای طبیعت، محیط زیست و علی‌الخصوص آب‌های سطح کره زمین بیشتر می‌شود. با افزایش جمعیت، افزایش شهرسازی و صنایع و دست بردن در طبیعت و افزایش زباله‌ها، روز به روز جان آب‌ها بیشتر در خطر قرار می‌گیرد و چه بسیار آب‌هایی که تاکنون از دست رفته‌اند.

 

می‌دانیم بیشتر سطح کره زمین را آب تشکیل داده و شاید برای بسیاری سوال باشد که چرا با وجود این حجم از آب، نگرانی‌های برای سلامت و کاهش آب بالارفته‌است؟

زمین زیبای ما سرشار از آب و اقیانوس و دریاچه است، اما بیش از ۹۰ درصد این آب‌ها شور و غیر قابل استفاده هستند، به صورتی که امکان تصفیه آن‌ها با هزینه‌های گزاف هم وجود ندارد. حالا می‌توان معضل کمبود آب را جدی گرفت. معضلی که روز به روز در حال بزرگ‌تر شدن است و با افزایش جمعیت نگرانی درباره آن هم افزایش می‌یابد‌.

امروز دوم فروردین ماه، روز جهانی آب است‌. روزی که قرار است هر سال به ما یادآور شود که مراقب نحوه مصرف آب باشیم، خطر در کمین، آب کم است.

ماده‌ای که واقعا مایع حیات است، چیزی که اگر نباشد هیچ موجودی در زمین بیش از چند روز زنده نمی‌ماند، چیزی که اگر تمیز و سالم نباشد، جان مصرف کنندگانش را به خطر می‌اندازد و در اصل مثل یک مایع جادویی برای حیات تمام موجودات کره زمین است، حالا در خطر جدی کاهش و اتمام قرار دارد.

امروز را روز جهانی آب نام‌گذاری کردند و یک روز از تقویم را به این مایع جادویی حیات تخصیص دادند تا یادمان بماند مسئله جدی است، تا در استفاده از آب دقت کنیم، تا در تمیز و سالم نگه‌داشتن محیط زیست و طبیعت تلاش کنیم. هر تهدیدی که آب و محیط زیست را نشانه گرفته باشد، مستقیما جان انسان‌ها و تمام گونه‌های جان‌دار زمین را نشانه گرفته‌است.

بخاطر فرزندانمان و نسل‌های بعدی که از ما به جا می‌ماند، تلاش خود را هرچقدر کم، در مصرف بهینه آب انجام دهیم، با مصرف درست آب وسالم نگه‌داشتن طبیعت، جان خود و فرزندانمان را در امان نگه‌می‌داریم.

  • نویسنده : محمدرضا آقا باقری