آب سرمایه ای برای آیندگان
آب سرمایه ای برای آیندگان

تیر ماه ۱۴۰۲ هم فرا رسید و در چشمی بر هم زدن، سه ماه از آغاز سال ۱۴۰۲ گذشت. دقیقا به همین سرعت و به همین آسانی هم، آبی که اکنون به وفور در دسترس داریم را، روزی از دست می‌دهیم.

 

سارا تقی‌زاده محمدی؛ با گرم شدن هوا، به مراتب مصرف آب بالاتر می‌رود، و دیگر هم نیاز به گفتن نیست که آب کم است. در همین حین هم در بسیاری از شهرها و روستاهای دور دست، آب پاک و تصفیه شده قابل شرب، مثل گوهر است.

مسئله کمبود آب فقط برای ما نیست، با افزایش جمعیت جهان و البته گرم شدن زمین، روز به روز مسئله آب مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌شود، خصوصا که اقیانوس‌های پهناور در سطح کره زمین، آب قابل شربی برای انسان‌ها ندارند و امکان تصفیه کردن آن آب‌ها هم تقریبا غیر ممکن است. اینجاست که تنها یک راه می‌ماند؛ صرفه جویی.

مسئله کمبود آب یک بحران جهانی است که حتی به نظر می‌رسد می‌تواند باعث مشکلات سیاسی و البته جنگ بشود. حالا با وجود این حجم از اهمیت قطره قطره آب، دیدن مردی که با شلنگ ماشین می‌شورد و همچنان شیر آب را باز می‌گذارد تا به ماشین کف بزند، بسیار غم‌انگیز و تاسف‌بار است. آن هم در صورتی که به آسانی می‌توان حدس زد که در سال‌های آینده، فرزندان همین مرد، مطمئنا با کمبود آب رو به رو می‌شوند.

حالا تازه اول تابستان است و قرار است گرمای زیاد، مصرف آب را بالاتر ببرد؛ استفاده کنید، بشورید و بنوشید و لذت ببرید؛ اما بهینه مصرف کردن کار سختی نیست. بستن شیر آب هنگام مسواک زدن، شستن ماشین در کارواش، مداوم باز نگذاشتن شیر آب در هنگام حمام کردن، آب ندادن به باغچه و گلدان‌ها هنگام صبح و ظهر و هزاران راه دیگر…

آب فقط برای ما نیست، به فکر همنوعان خود و آینده فرزندانمان باشیم.

  • نویسنده : سارا تقی‌زاده محمدی