ائمه اطهار(ع) هم به زبان و هم به عمل، مروج وقف بودند
ائمه اطهار(ع) هم به زبان و هم به عمل، مروج وقف بودند

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: شخص پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) هم در بیان و هم در عمل، مسئله وقف را ترویج کرده‌ و آن را به شکوه رساندند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در همایش یاوران وقف که در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد اظهار کرد: مسئله وقف از جمله موضوعاتی است که همواره مورد توجه بشریت قرار داشته و اختصاص به اسلام هم ندارد بلکه در همه ادیان دیده می‌شود.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) اول واقف در دنیای اسلام بوده‌اند و ائمه اطهار(ع) نیز وقف را به شکوه بالایی رساندند؛ واقف بودند شخص پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) وجه بزرگی در مسئله وقف محسوب می‌شود چون آن بزرگواران نه در بیان، بلکه در عمل، پای کار آمده‌اند و اهمیت وقف را نشان داده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه در بین همه صدقات، خیرات و مبرات، هیچ امری به پای وقف نمی‌رسد گفت: همه آن اعمال نیک یک متربه اتفاق می‌افتند و عامل آن اجر می‌برد ولی وقف است که الی الابد ادامه دارد و پرونده واقف بسته نخواهد شد.

وی ادامه داد: اگر کسی بتواند وقف کند و این کار را انجام ندهد، قطعا دچار خسران و زیان شده است.

اسکندری با تاکید بر بیان اهمیت وقف در سطح جامعه و برای آحاد مردم گفت: این کار به خصوص از سوی روحانیون و مبلغان دینی ضروری است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه نگاه نازلی به وقف وجود دارد خاطرنشان کرد: حقیقت این است که در دوره‌ای تاریخی، شکوه وقف خدشه‌دار شده ولی لازم است امروز آن رسوبات منفی نسبت به وقف را با بیان سیره و سنت پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) شستشو دارد و از بین برد.

وی با اشاره به ظلم فراوانی که رضاخان و محمدرضا شاه به مسئله وقف داشتند گفت: انقلاب اسلامی به داد وقف رسید ولی آن رسوبات منفی همچنان وجود دارند و نیاز به کار فرهنگی برای زدودن آنها کاملا احساس می‌شود.

اسکندری با بیان اینکه برخی حکومت‌ها مثل آل بویه و صفویه، خدمات شایانی به وقف شده است عنوان کرد: به خصوص در دوره صفویان، وقف به اوج خود رسید و موقوفات فراوانی هنوز از آن همان زمان باقی مانده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: در آن دوره، موقوفات فراوانی برای رشد حوزه‌های علمیه، ترویج مکتب شیعه و ذکر مصائب اهل بیت(ع) خصوصا امام حسین(ع) به ثبت رسیده است.

وی به فرمان تاریخی امام خمینی(ره) در مورد وقف آن هم چند ماه بعد از پیروزی انقلاب اشاره و ابراز کرد: البته هنوز دچار مشکلاتی در زمینه وقف هستیم که امیدواریم همه دست به دست هم بدهیم و موجب احیای وقف و موقوفات شویم زیرا نمی‌توان این مهم را صرفا بر عهده سازمان اوقاف دانست زیرا وقف از مردم است برای مردم.

  • نویسنده : سید حسین نقیبی