اعلام دیرهنگام تعطیلی ادارات در قم به خاطر آلودگی هوا
اعلام دیرهنگام تعطیلی ادارات در قم به خاطر آلودگی هوا

مشخص نیست چرا کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان، تعطیلی امروز را این قدر دیر اعلام کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، پیش از ظهر امروز، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان قم اطلاعیه‌ای صادر کرد که خبرگزاری‌های استان حوالی ساعت ۱۰ آن را منتشر کردند، مبنی بر اینکه با توجه به هشدار سطح نارنجی  اداره کل هواشناسی استان در خصوص افزایش سرعت وزش باد و تقویت الگوی انتقال گرد و خاک به استان و کاهش دید افقی و کیفیت هوا، تشدید آلودگی هوا و افزایش شاخص آلودگی هوا در حدبسیار ناسالم برای تمامی گروه‌ها و همچنین ضرورت مدیریت مصرف انرژی، تصمیم کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان قم برای روز یکشنبه ۱۷ تیرماه به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

امروز (یکشنبه ۱۷ تیر) ادارات استان قم (به ‌جز دستگاه‌های خدمات‌رسان و اداراتی که دارای نوبت کاری یا کشیک هستند) از ساعت ۱۱ صبح تعطیل اعلام می‌شود.

بر اساس این گزارش، ضمن درخواست جهت کاهش تردد در فضای باز، نوشیدن مایعات و استفاده از ماسک، جهت کاهش اثرات گرد و خاک توصیه می‌شود.

اینکه مقامات و مسئولان استان به فکر سلامتی مردم هستند خوب است، ولی اینکه با وجود گرد و غبار فراوان در قم حداقل از ۲۴ ساعت گذشته و دسترسی به پیش‌بینی‌های هواشناسی، تصمیم‌گیری و صدور اطلاعیه را به حدود یکی دو ساعت قبل از اعلام تعطیلی موکول کرده‌اند حاکی از عدم هماهنگی و قدرت تصمیم‌گیری است.

جالب اینکه کارمندان سازمان‌ها و نهادهای مختلف، زمانی که در محل کار خود حضور داشتند متوجه این تعطیلی زودهنگام شدند و قطعا بسیاری از آنها برخی جلسات و ساعات مراجعه ارباب رجوع را در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۳ هماهنگ کرده بودند.

آیا مسئولان استانی، پاسخگوی مردمی هستند که وقت خود را به گونه‌ای تنظیم کرده بودند که در آن ساعات به ادارات مراجعه کنند؟

انتظار این است که در مورد مسائل مشهودی که هر شخص عادی قادر به تشخیص آن است، مثل ضرورت تعطیلی به خاطر آلودگی هوا، سرعت عمل بیشتری را از سوی مقامات و مسئولان امر شاهد باشیم.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح