درآمد کمیته امداد قم ۹۴ درصد افزایش داشته است
درآمد کمیته امداد قم ۹۴ درصد افزایش داشته است

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم از افزایش 94 درصدی درآمد این کمیته از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

به ‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، اکبر میرشکار در نشست خبری با اهالی رسانه اظهار کرد: میزان کمک‌های مردمی از ابتدای فروردین تا ۲۰ خردادماه سال گذشته ۷۶ میلیارد ریال بوده است و پیش بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

وی افزود: با وجود اینکه درآمد کمیته امداد افزایش یافته، ولی جوابگوی نیازهای مردم بی بضاعت نمی‌باشد و از ابتدای سال تاکنون ۱۲ هزار و ۴۵ درخواست دریافت کمک ثبت شده که سه هزار و ۷۲۰ درخواست مربوط به مددجویان کمیته امداد نبوده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای پاسخ به درخواست‌های مردمی پرداخت شده است گفت: در این بین ۴۰ میلیارد ریال وام کارگشایی به ۸۷۸ متقاضی، ۲۰۱ ودیعه مسکن به خانواده‌های مستأجر تحت پوشش، هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اجاره مسکن به ۹۶۲ خانواده، سه میلیارد ریال هزینه تعمیر مسکن برای ۱۰۷ خانه، حدود چهار میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج به ۱۱۶ تَن و ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای هزینه درمان مددجویان پرداخت شده است.

وی ادامه داد: شاخص اصلی در خدمت رساندن به خانواده‌ها از سوی کمیته امداد، نداشتن درآمد برای امرار معاش می‌باشد و در این راستا تحقیق‌های لازم برای استحقاق سنجی خانواده‌های متقاضی صورت می‌گیرد.

میرشکار با بیان اینکه افزایش طلاق باعث افزایش هزینه‌های کمیته امداد شده است، گفت: هفت هزار و ۱۶۵ خانوار در شش ماه گذشته تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند که بخش عمده‌ای از آنها ناشی از معضل طلاق بوده است.

وی تصریح کرد: یک ریال از محل اعتباراتی که مردم به کمیته امداد امام خمینی (ره) کمک می‌کنند، در زمینه تبلیغات و رسانه هزینه نمی‌شود و مجاز به این کار نیستیم.

مدیرکل کمیته امداد قم گفت: کمک‌های مردمی در جشن نیکوکاری پارسال که در هفته منتهی به ۱۵ اسفندماه برگزار شد، بیش از ۶۰ میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۶۵ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، در بخش صدقات نیز ۲۷ میلیارد ریال جمع آوری شده که نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد نشان می‌دهد.

میرشکار با بیان اینکه از زمان وقوع سیل در مدت یک ماه ۳۳ میلیارد ریال برای کمک به سیل زدگان در قم جمع آوری و به مناطق سیل زده ارسال شده است عنوان کرد: بر اساس تفاهم نامه با سپاه علی بن ابیطالب (ع)، ۱۸۵ مسکن برای مددجویان سیل زده استان لرستان در منطقه چگنی احداث و ۱۰۰ منزل تعمیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماه رمضان امسال ۳۰ میلیارد ریال کمک‌های مردمی جذب شد، گفت: در شب ۲۱ ماه رمضان پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک مردمی جمع آوری شد و در عید فطر نیز چهار میلیارد و ۸۷۷ میلیون ریال فطریه و کفاره به کمیته امداد پرداخت شده که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم خاطرنشان کرد: اهدای ۶۰ جهیزیه به مددجویان هر کدام به ارزش ۸۰۰ میلیون ریال و کمک بیش از سه میلیاردی به مسکن مددجویان از دیگر کمک‌های صورت گرفته در ماه رمضان می‌باشد.

وی افزود: در ماه رمضان امسال یک هزار و ۶۹۹ حامی برای ۲ هزار و ۹۳ کودک یتیم و محسنین (نداشتن سرپرست مناسب) جذب و ۱۳ میلیارد ریال کمک حامیان جمع آوری شد؛ در حال حاضر ۱۶ هزار و ۵۴۸ حامی فعال برای یک هزار و ۸۵۲ یتیم و ۲ هزار و ۸۱۲ فرزند محسنین فعالیت می‌نمایند.

میرشکار با اشاره به اینکه یک هزار و ۲۰۰ کودک زیر ۶ سال دارای سوءتغذیه در قم شناسایی شده‌اند گفت: ماهیانه یک میلیون ریال به حساب خانواده آنها واریز می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم بیان کرد: سال گذشته برای یک هزار و ۴۱۵ مددجو با پرداخت ۲۸۰ میلیون ریال به هر متقاضی اشتغال ایجاد شده است و طرح‌هایی از جمله معرق، پرورش پرندگان و ماهی در سه روستای قم اجرا شده است.

وی تصریح کرد: امسال نیز هفت طرح تولیدی از جمله پرورش دام سبک پر بازده در هفت روستای این استان با هدف توانمندسازی روستاییان و جلوگیری از مهاجرت آنها به شهر اجرا می‌شود.

میرشکار با بیان اینکه وام اشتغال کمیته امداد در سال جاری از ۲۰۰ میلیون به ۵۰۰ میلیون افزایش یافته است عنوان کرد: در حال حاضر ۵۷۰ تَن واجد شرایط دریافت این وام هستند؛ با دریافت وام خوداشتغالی در سال گذشته بیش از یک هزار و ۲۰۰ خانوار از نظر اقتصادی مستقل شده باشند که آمار قطعی پس از بررسی‌های لازم اعلام می‌شود.

وی از عدم ساماندهی مؤسسه‌های خیریه در قم انتقاد کرد و گفت: این موسسه‌ها مجوزهای متعدد و متنوع از دستگاه‌های مختلف اجرایی دارند و نظارت خاصی روی این موسسه‌ها صورت نمی‌گیرد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی استان قم با تاکید بر اینکه نباید به مؤسسه‌های خیریه ناشناس کمک مالی نمود، افزود: تاکنون با ۱۴ مؤسسه خیریه تعامل نموده‌ایم تا از موازی کاری در کمک رسانی به نیازمندان جلوگیری شود.

 

راهیابی ۱۴ مددجوی استان قم به مسابقات کشوری قرآن کریم

معاون فرهنگی کمیته امداد قم نیز در این نشست گفت: در ماه رمضان امسال ۱۴ مددجوی قم پس از شرکت در مسابقات قرآنی مرحله شهرستانی، به مرحله کشوری راه یافتند و یک هزار و ۳۰۰ تَن از مددجویان نیز از برنامه‌های آموزشی قرآن کریم بهره مند شدند.

حجت‌الاسلام حسن هرمز ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۳ هزار تَن از سایر استان‌ها در کلاس‌های آموزشی مجتمع حضرت معصومه (س) شرکت کردند و پیش بینی می‌شود امسال ۱۴ هزار تَن از این برنامه بهره مند شوند.

وی افزود: در حال حاضر ۴۱ هزار و ۱۵۹ تَن معادل ۳.۲ جمعیت استان قم در قالب ۲۲ هزار و ۵۸۷ هزار خانوار زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قم هستند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۴۰ زن سرپرست خانوار، یک هزار و ۸۸۰ یتیم، سه هزار و ۹۰۰ دانش آموز، ۴۵۹ دانشجو، ۱۵ هزار سالمند و یک هزار و ۵۰۰ بیمار صعب العلاج هستند.

انتهای پیام/