پوشش صد در صدی آب شرب برای شهروندان قمی
پوشش صد در صدی آب شرب برای شهروندان قمی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: جمعیت زیرپوشش آب شرب قم در پایان سال 97 به یک میلیون و 286 هزار نفر رسیده و 100 درصد جمعیت شهری زیر پوشش هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، علی جان صادق‌پور پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفته صرفه‌جویی در مصرف آب که در اداره کل آب و فاضلاب استان قم برگزار شد اظهار کرد: برای روزهای این هفته عناوین مختلفی انتخاب شده که شامل مدیریت مصرف آب، انرژی و خانواده، مدیریت مصرف آب و انرژی، افکار عمومی و رسانه، مدیریت مصرف آب و انرژی، صنعت، معدن، سازمان های عمومی و موسسات خصوصی، مدیریت مصرف آب و انرژی، غذا، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، مدیریت مصرف آب و انرژی، مدیریت مصرف آب و انرژی، خدمات شهری و روستایی و جلب مشارکت‌های مردم و خیرین، مدیریت مصرف آب و انرژی، اقتصاد و حقوق شهروندی و مدیریت مصرف آب و انرژی و آموزه‌های دینی است.

وی افزود: به مناسبت این هفته برنامه‌های مختلفی در سطح استان در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به برگزاری همایش پیاده‌روی حامیان آب استان، حضور مدیرعامل و معاونین در نماز جمعه قم، پردیسان و شهرهای استان، هماهنگی حضور در برنامه‌های مختلف صدا و سیمای مرکز قم و انجام تبلیغات محیطی در شهرهای استان اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در بخش دیگری از سخنان خود تعداد اشتراکات آب در ابتدای سال ۹۷ در سطح استان قم را ۳۱۲ هزار مورد برشمرد و خاطرنشان کرد: این رقم تا پایان سال به ۳۲۱ هزار انشعاب رسیده است، افزود:  تعداد اشتراکات فاضلاب  در زمان یاد شده ۸۷ هزار و ۹۰۰ انشعاب بود که این رقم تا پایان سال به ۱۰۲ هزار و ۶۰۰ انشعاب رسید.

وی ادامه داد: حجم مخازن بهره‌برداری شده در ابتدای سال ۹۷ حدود ۳۲۲ هزار متر مکعب است البته حجم این مخازن در پایان سال گذشته به ۳۵۱ هزار متر مکعب رسیده بود.

صادق‌پور افزایش ۵۸ کیلومتری طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب و افزایش ۴۰ کیلومتری طول خطوط انتقال و جمع آوری فاضلاب را از دیگر اقدامات انجام شده ذکر کرد و افزود: جمعیت زیرپوشش آب در پایان سال ۹۷ به یک میلیون و ۲۸۶ هزار نفر رسیده و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری زیر پوشش هستند.

وی با بیان اینکه جمعیت زیر پوشش شبکه فاضلاب از ۳۸۰ هزار نفر به ۴۳۹ هزار نفر رسیده است، یادآور شد: در حال حاضر آب شرب شهر قم و سه شهر و حدود ۴۰ روستای استان از سرشاخه های دز و سد ۱۵ خرداد تامین می‌شود؛ به طور متوسط در طول سال، ۸۶ درصد کل آب بهداشتی مصرفی استان از این دو منبع و حدود ۱۴ درصد از سایر منابع از جمله چاه های علی آباد و چاه‌های سطح شهر تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم یادآور شد: حجم آب قابل استفاده از کلیه منابع موجود، در حال حاضر ۱۳۵ میلیون متر مکعب است که این میزان شامل ۱۰۰ میلیون متر مکعب از سرشاخه‌های دز و سد ۱۵ خرداد، ۸/۸ میلیون مترمکعب از چاه‌های علی‌آباد و ۲۶ میلیون متر مکعب چاه‌های سطح شهر است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال ۳۰ میلیون مترمکعب آب در شهرهای استان مصرف شده است گفت: این میزان نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است .

صادق‌پور تصریح کرد: این افزایش مصرف به دلیل ایجاد یک بار روانی ناشی از افزایش بارندگی‌های اخیر، افزایش دما و و بخش کمی هم به دلیل افزایش تعداد مشترکان است.

انتهای پیام/