دومین همایش کتاب سال بانوان برگزار می‌شود
دومین همایش کتاب سال بانوان برگزار می‌شود

مدیر جامعه الزهرا بیان اینکه این مرکز بزرگترین تجمع بانوان حوزوی در جهان تشیع است، گفت: دومین همایش کتاب سال بانوان به عنوان پدیده‌ای مهم در حوزه زن و خانواده در قم برگزار می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمحمود مدنی در نشست خبری دومین همایش کتاب سال بانوان که در سالن جلسات دفتر مدیریت جامعه‌الزهرا علیهاالسلام برگزار شد،ضمن تبریک هفته دفاع مقدس گفت:حماسه حسینی با همه شکوه و جلال و عظمت خود در عاشورا پدید آمد و رسالت پیام رسانی آن به دوش اسرای اهل بیت علیهم‌السلام قرار گرفت که در چنین روزهایی مشغول این رسالت بزرگ بودند.

مدیر جامعه‌الزهرا با اشاره به برگزاری دومین همایش کتاب سال بانوان، اظهار داشت: همایش کتاب سال بانوان به عنوان یک پدیده بسیار مهم در حوزه زن و خانواده مبتنی بر دو اصل است، اصل اول که مبنای همایش است، ظرفیت ارزشمند و قابل توجه علمی و پژوهشی در بین جامعه بانوان است که نیاز به معرفی، تبیین و آگاهی بخشی دارد و نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

مدنی یادآور شد: ما همایش کتاب سال حوزه را بدون جنسیت در جمهوری اسلامی ایران داشتیم، اما با این خصوصیت برای معرفی ظرفیت بانوان هیچ سابقه‌ای نداریم و جامعه‌الزهرا علیهاالسلام برای معرفی این ظرفیت‌ها و باور به این حقیقت، همایش کتاب سال بانوان را پیش بینی کرد و برگزار می‌کند.

وی به دومین اصل برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام بزرگترین تجمع بانوان حوزوی در جهان تشیع است که با پذیرش امسال، بیش از ۲۰ هزار طلبه در سطوح مختلف تحصیلی یک تا پنج در این مؤسسه علمی حوزوی تحصیل می‌کنند و علاوه بر این ظرفیت، مجتمع آموزشی تربیتی هدی و دانشکده هدی در این مجموعه فعالیت دارند.

مدیر جامعه‌الزهرا تصریح کرد: مجموعه جامعه‌الزهرا علیهاالسلام دارای ظرفیت ارزشمندی است و می‌تواند یکی از شایسته‌ترین جاها برای معرفی ظرفیت علمی بانوان و مطالعات در حوزه زن و خانواده و همچنین جهت دهی و سامان بخشی به این حوزه باشد.

مدنی ابراز کرد: در چشم‌اندازی که برای جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تعریف شده، مرجعیت علمی در حوزه علوم دینی بانوان است و یکی از گام‌های بلند ما برای رسیدن به این جایگاه، برگزاری همایش کتاب سال بانوان است.

وی عنوان کرد: سال گذشته، نخستین همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام با موفقیت برگزار شد و مجموعه‌های علمی مختلفی از شیوه برگزاری این همایش، اظهار رضایتمندی داشتند.

مدیر جامعه‌الزهرا افزود: در نخستین همایش کتاب سال بانوان حدود ۶۰۰ اثر از بانوان و یا در حوزه زن و خانواده مورد بررسی قرار گرفت و برگزیدگان تجلیل شدند.

مدنی تصریح کرد: امسال دومین همایش کتاب سال بانوان در دستور کار قرار گرفته که تفاوت‌هایی با سال گذشته دارد، از جمله امسال در دومین همایش از یک شورای سیاستگذاری گسترده استفاده می‌کنیم و از نهادهای علمی، پژوهشی، حوزوی و غیرحوزوی درخواست کردیم در شورای سیاستگذاری حضور داشته باشند و از تجربیات، آرا و نظریات آنان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: حوزه علمیه برادران، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه، نهادهای مختلف علمی و پژوهش، پژوهشگاه‌های مختلف حوزوی و غیرحوزوی و برخی دانشگاه‌ها برای شورای سیاستگذاری دعوت به همکاری شده که امید است با همکاری این نهادها شاهد تحول جدی تر در این مسیر باشیم.

مدیر جامعه‌الزهرا اضافه کرد: ما در برنامه‌های جامعه‌الزهرا علیهاالسلام خود را متعهد می‌دانیم که آسیب‌شناسی داشته باشیم و ضعف‌های برنامه‌ها را برطرف کنیم، خصوصیت دوم همایش نیز این است که پس از برگزاری نخستین همایش اقدام به آسیب شناسی این همایش کردیم.

مدنی عنوان کرد: علیرغم توفیقاتی که سال گذشته در برگزاری همایش کتاب سال بانوان داشتیم، امیدواریم نواقص نخستین همایش برطرف شود و همایش را با توفیقات بیشتری برگزار کنیم.

وی اظهار کرد: سومین خصوصیت دومین همایش کتاب سال بانوان این است که آثار دریافتی منحصر به زبان فارسی نیست و دریافت آثار را در گستره ملی و در دو قالب زبان فارسی و سایر زبان‌ها داریم که مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و آثار شایسته در این بخش تجلیل می‌شوند.

مدیر جامعه‌الزهرا اظهار امیدواری کرد در سال‌های آینده، ظرفیت برگزاری همایش به صورت بین‌المللی فراهم شود و بانوان جهان اسلام و کل دنیا در این همایش شرکت کنند.

مدنی تصریح کرد: دبیرخانه دائمی همایش کتاب سال بانوان در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام راه اندازی می‌شود و به صورت جدی فعالیت خواهد داشت تا نتایجی که از همایش به دست می‌آید، شخصیت‌هایی که شناسایی می‌شوند، قلم‌هایی که شناخته می‌شوند، نظرات و پیشنهادات و خلاهایی که در حوزه‌های علوم اسلامی و زن و خانواده شناسایی می‌شود، مورد توجه قرار گیرد.

وی تأکید کرد: یکی از وظایف دبیرخانه همایش کتاب سال بانوان این است که آثار برگزیده و شایسته تقدیر مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد تا وارد فضای جامعه شود.

مدیر جامعه‌الزهرا یادآور شد: شورای سیاستگذاری همایش کتاب سال بانوان با مشارکت مجموعه‌های مختلف فعالیت می‌کند، به همین دلیل زمان همایش به صورت قطعی اعلام نمی شود و پس از تصمیم گیری شورای سیاستگذاری همایش، زمان قطعی همایش اعلام خواهد شد.

وی در ادامه به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و درباره پایان نامه‌های دریافتی، گفت: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام در صورت تمایل پژوهشگران، آمادگی انتشار پایان نامه‌های برگزیده را دارد.

مدنی افزود: به طور کلی نکته‌ای که در بحث پایان نامه‌های جامعه‌الزهرا علیهاالسلام داریم، با همه گروه‌های علمی مذاکراتی صورت گرفته و برنامه ریزی شده تا پایان نامه‌ها به صورت کاربردی و معطوف به مسائل جدی و جاری زندگی باشد و مسائل بنیادی مورد نیاز جامعه را مورد بررسی قرار دهند.

مدیر جامعه الزهرا ادامه داد: در بخش پشتیبانی‌های علمی، اساتید معین را در بخش‌های مختلف فعال کردیم که فعلا به مشاوره طلاب جامعه‌الزهرا علیهاالسلام می‌پردازند، اما در آینده همه پژوهشگران می‌توانند در تألیف کتاب و پایان نامه‌های خود از مساعدت‌های علمی و پژوهشی اساتید معین بهره مند شوند.

وی گفت: معیارهای اساسی در گزینش آثار این است که به یکی از نیازهای جامعه پاسخ دهد و دارای توان برطرف کردن مشکلات جامعه باشد که همین امر باعث جهت دهی به پژوهش‌ها خواهد شد.

مدنی عنوان کرد: شما اصحاب رسانه صاحب این همایش هستند، این همایش برای ایده‌های مشترک ما و در مسیر پیشبرد اهداف بلند انقلاب اسلامی است و تقاضای من این است که خود را صاحب کار بدانید و ما را با پیشنهادات و انتقادات خود یاری کنید.

انتهای پیام/