راه‌اندازی کارگروه «قم شهر بدون دخانیات»
راه‌اندازی کارگروه «قم شهر بدون دخانیات»

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم از راه‌اندازی کارگروه «قم شهر بدون دخانیات» با حضور دستگاه‌های اجرایی و محوریت دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، بیژن سلیمان پور در دیدار با رئیس جمعیت مبارزه با دخانیات و معاون سازمان جهانی بهداشت گفت: موضوع تهاجم فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی امر مهمی است که دشمنان همواره بر آن تأکید داشته و از این طریق می‌کوشند تا ضربه وارد کنند.

وی بیان کرد: در راستای مبارزه با دخانیات، باید اقدامات و برنامه‌های فرهنگی را گسترش دهیم که در این زمینه باید از کودکان شروع کرد و با بهره‌گیری از راهکارهای ساده به نتایج مطلوب رسید.

معاون سیاسی امنیتی استاندار قم گفت: آمریکا بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده مواد دخانی است که بیش از ۹۰ درصد این مواد به دیگر کشورها ارسال می‌شود و اجازه نمی‌دهند که مردم خودشان از این مواد استفاده کنند.

سلیمان پور با تأکید بر راه‌اندازی کارگروه «قم شهر بدون دخانیات» گفت: باید از ظرفیت‌های علمی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی قم و استانداری استفاده کرده و این کارگروه با حضور سازمان‌های مربوطه ایجاد تا بتوانیم به این هدف مهم دست‌یابیم.

ایزانلو معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز در این جلسه گفت: سازمان جهانی بهداشت چهار شهر مکه، مدینه، مشهد و قم را به‌عنوان شهرهای بدون دخانیات معرفی کرده که برنامه‌ریزی‌ها در این خصوص ادامه دارد.

وی تصریح کرد: جلساتی با مراجع عظام تقلید و علما نیز برگزارشده که همگی عدم استفاده از دخانیات در شهر قم را تأکید کرده و با راهنمایی‌های آن‌ها در تلاش هستیم این امر را محقق کنیم.

جنیدی رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه گفت: فرهنگ‌سازی و همچنین استفاده از قوانین باید مدنظر باشد و از سوی دیگر از ظرفیت‌های عظیم فرهنگی و مساجد در قم استفاده کنیم.

وی با اشاره به توطئه‌های دشمنان گفت: امروز دشمنان در دارو و تجهیزات پزشکی، جمهوری اسلامی را تحریم می‌کنند اما در دخانیات این کار را انجام نمی‌دهند، چراکه به دنبال سود خود و ضربه زدن به جوانان این مرزوبوم هستند.

مسجدی رئیس جمعیت مبارزه با دخانیات نیز در این جلسه گفت: دخانیات سومین صنعت پول‌ساز دنیاست که ۸۷ درصد این صنعت دست آمریکایی‌هاست.

وی بیان داشت: دشمنان نظام اسلامی با همه توان در راستای ضربه زدن به جوانان و مردم تلاش می‌کنند و با گسترش موضوع قلیان در محافل عمومی و به‌ویژه دختران، علاوه بر ضربه زدن به‌سلامت آن‌ها، در راستای تضعیف کانون خانواده می‌کوشند.

رنجبر معاون سازمان جهانی بهداشت نیز در این جلسه با اشاره به مرگ‌ومیرها در جامعه گفت: ۸۲ درصد این مرگ‌ها در راستای بیماری‌های غیر واگیردار است که دخانیات عامل اصلی در آن به شمار می‌رود.

وی افزود: صنعت دخانیات امروزه در قالب جنگ نرم در حال گسترش است که با راه‌اندازی طرح «قم شهر بدون دخانیات» می‌توانیم در برابر این توطئه دشمن ایستادگی و قم را به‌عنوان الگو معرفی کنیم.

معاون سازمان جهانی بهداشت تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که گام‌به‌گام پیش برویم و نمی‌توان با اقدامات عجله‌ای کاری را پیش برد.

عادلی رئیس هیئت‌ مدیره جمعیت مبارزه با دخانیات استان قم نیز در این جلسه گفت: شهر بدون دخانیات به این معنی نیست که از فردا در هیچ جای شهر دیگرکسی دخانیات مصرف نکند، بلکه شاخص‌هایی دارد که آهسته‌آهسته اجرایی خواهد شد.

وی تأکید کرد: ایجاد دغدغه در میان گروه‌های مختلف هدف کار مهمی است که باید دنبال شده تا بتوانیم به هدف “قم شهر بدون دخانیات” برسیم.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم