قیمت هر متر از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن قم ۳۰ میلیون ریال است
قیمت هر متر از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن قم ۳۰ میلیون ریال است

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: هر مترمربع از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در این استان،‌ با نازل‌ترین قیمت و بر اساس برآورد اولیه هر مترمربع تا حدود 30 میلیون ریال پیش‌بینی‌شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، حسن صبوری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این‌که اولین واریزکنندگان وجه در اولویت واگذاری واحدهای اقدام ملی مسکن قم هستند، افزود: ۸۵۰ تا یک میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد، با بازپرداخت ۱۲ ساله در نظر گرفته ‌شده‌است.

وی گفت:طرح اقدام ملی مسکن در استان قم از سال گذشته با همکاری بنیاد مسکن و بانک مسکن آغاز شد و جلسه‌های منظمی هر هفته برای سیاست‌گذاری و راهبری این طرح انجام می‌شود، ۹ هزار و ۵۲۵ واحد مسکونی سهمیه استان قم است که باید اجرایی شود؛ از این تعداد ۷۰۰  واحد در طرح‌های مشارکتی است که سازوکار متفاوتی با طرح اقدام ملی دارد و از طریق مشارکت با بخش خصوصی انجام می‌شود؛ شناسایی زمین، پیش‌نویس پروانه، برآورد ریالی و مشارکت مشخص‌ شده‌است.

وی ادامه داد:۶ هزار واحد مسکونی در قالب تفاهم‌نامه‌های وزارت راه و شهرسازی با نیروهای مسلح، فرهنگیان و سایر نهادهای دیگر پیش‌بینی و اراضی آن مشخص ‌شده‌است.

وی با بیان این‌که استفاده از ظرفیت بانکی هم یکهزار واحد می‌باشد که در مجموعه استان سیاست‌گذاری شده است، خاطرنشان کرد: برای اقشار ویژه از جمله بهزیستی و کمیته امداد ۲۵ واحد در نظر گرفته‌ شده که این سهمیه قابل‌افزایش می‌باشد.

وی با بیان این‌که یک هزار و ۸۰۰ واحد در قالب فروش اقساطی واگذار خواهد شد، گفت: بنیاد مسکن در شهر قم عملیات ساخت را در قالب زیتون ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱ در ۲ عرصه ۱۷ و ۲۷ هکتاری تخصیص زمین و ساخت طرح در حال انجام است،و  ۲ طرح ۴۸ واحدی، ۹۲ واحدی، ۱۶۴ واحدی و ۸۴ واحدی در قالب زیتون ۶ تا ۱۱ احداث می‌شود.

وی گفت:همچنین زمین ۱۷ هکتاری به‌صورت فروش اقساطی بالغ‌بر یک هزار و ۶۳۴ واحد در حال آماده‌سازی است و امیدواریم تا یک هزار و ۷۰۰ واحد نیز افزایش یابد، در شهرهای جعفریه، دستجرد، قنوات و کهک زمین شناسایی‌شده و در مرحله واگذاری زمین به بنیاد مسکن است.

صبوری با اشاره به ساخت ۴۴۰۰ واحد در قالب طرح‌های عمومی،‌ اضافه کرد: ۴۰۰ واحد برای شهرهای کوچک و چهار هزار واحد برای شهر قم در نظر گرفته ‌شده‌است؛ در مرحله دوم برای شهر جدید امیرکبیر ثبت‌نام انجام شد که حدود ۱۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و یک هزار نفر پذیرش خواهند شد، شهر جدید امیرکبیر به‌عنوان نخستین شهر ویلایی در کشور شناخته‌شده‌ است که در کیلومتر ۷۰ محور بزرگراهی قم- اراک قرار دارد؛ واحدهای این شهر به‌صورت ویلایی یک طبقه با متراژ ۳۰۰ متر زمین شامل ۱۰۰ متر بنا و ۲۰۰ متر پارکینگ و حیاط احداث خواهد شد، در حال حاضر در مرحله پالایش نهایی متقاضیان هستیم و بنیاد مسکن بر اساس شماره تلفن متقاضی، روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر را برای تکمیل مدارک پذیرا می‌باشد.

وی افزود: معرفی به بانک و افتتاح مرحله دیگر است که به‌محض افتتاح حساب، ظرف ۱۵ روز کاری باید مبلغ موردنظر را به‌حساب واریز کنند که در مرحله نخست ۶۰۰ میلیون ریال می‌باشد که باید ۴۰۰ میلیون ریال در فاز نخست و ۲۰۰ میلیون ریال در فاز دوم واریز کنند.

در طرح اقدام ملی در مجموع در شهرک پردیسان قم، ۳۹ قطعه زمین برای تولید چهار هزار واحد مسکونی، در شهر جعفریه یک قطعه زمین برای تولید ۱۶۷ واحد، در شهر دستجرد یک قطعه زمین برای تولید ۲۹ واحد، در شهر قنوات یک قطعه زمین برای تولید ۱۳۵ واحد و در شهر کهک یک قطعه زمین برای احداث ۶۹ واحد مسکونی اختصاص‌یافته است.

صبوری در پایان بااشاره به واحدهای مسکن مهر بلاتکلیف، گفت:استان قم متعهد به ساخت ۴۳ هزار واحد مسکن مهر بود، برخی تعاونی‌ها از جمله تعاونی ۱۶۰ واحدی مروارید سازان نوین و ۳۸ واحدی طاها به دلیل دارا بودن پرونده قضایی،‌ تکمیل‌ نشده و از پروسه مسکن مهر خارج‌شدند و به‌محض تعیین تکلیف این واحدها در دستگاه قضا، کار ساخت و تکمیل این مجتمع‌های مسکونی ادامه پیدا می‌کند، پرونده مسکن مهر قم با اعلام وزیر راه و شهرسازی تمام ‌شده‌ است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه میرزابابایی