بازگشایی کتابخانه‌های عمومی قم از اول تیرماه برای اعضا و کاربران
بازگشایی کتابخانه‌های عمومی قم از اول تیرماه برای اعضا و کاربران

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم گفت: سومین مرحله بازگشایی کتابخانه های عمومی قم، با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا با شرایط جدید برای حضور و استفاده مراجعان، از ابتدای تیر ماه امکان پذیر خواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، با توجه به دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هماهنگی با ستاد مبارزه با کرونا، در سومین مرحله از بازگشایی کتابخانه ها، اعضاء و مراجعان می‌توانند از روز یک‌شنبه یکم تیر ماه سال جاری به کتابخانه‌های عمومی قم مراجعه کنند.

سجاد عمرانی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم اظهار داشت: بر این اساس و با تأکید بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا، فضاها و بخش‌های مختلف کتابخانه تغییر خواهد کرد و بخش مخزن کتابخانه به صورت بسته اداره خواهد شد. وی سپس گفت: سالن‌های مطالعه در کتابخانه‌های عمومی نیز  با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تغییر در چیدمان میز و صندلی‌های مطالعه فعال خواهند بود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم همچنین بیان کرد: استفاده اعضا از سالن های مطالعه با رعایت نوبت امکان پذیر است؛ علاوه بر آنکه اجرای برنامه‌های فرهنگی به شکل حضوری (کارگاه های آموزشی مشاوره، طراحی، نشست های قصه گویی، جمع خوانی، نقد کتاب، کتاب‌خوان و …) تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود. وی افزود: بر این اساس کتابخانه‌های عمومی این نوع برنامه‌های ترویجی و فرهنگی را همچنان طبق روال گذشته در فضای مجازی اجرا خواهند کرد.

سجاد عمرانی تصریح کرد: افزایش خودکار زمان عضویت اعضا، به مدت ۴ ماه انجام شده است و بازه زمانی امانت منابع نیز به یک ماه افزایش می یابد و بابت دیرکرد منابع به امانت رفته نیز جریمه ای دریافت نخواهد شد. وی در ادامه افزود: حضور اعضای کودک در این مرحله امکان پذیر نیست، ولی والدین می توانند کتاب های مورد نیاز فرزندان خود را امانت بگیرند و بخش نابینایان و ناشنوایان نیز تعطیل خواهد بود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم یادآور شد تا پیش از این کتابخانه های عمومی کشور طی دو مرحله بدون حضور اعضاء بازگشایی شد. در مرحله نخست بازگشایی بر اساس بخشنامه نهاد کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بعد از حدود ۳ ماه تعطیلی اضطراری با رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی، از ۲۹ اردیبهشت ماه آغاز به کار کردند و در مرحله دوم نیز کتابداران طی بخشنامه دیگری به آماده سازی بخش های مختلف و ایجاد تغییرات مورد نظر برای بازگشایی جهت حضور اعضاء پرداختند.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم