هوای قم همچنان در وضعیت خطرناک/ پایداری شرایط تا روز سه‌شنبه
هوای قم همچنان در وضعیت خطرناک/ پایداری شرایط تا روز سه‌شنبه

هوای قم برای چندمین روز متوالی و به خاطر وجود پدیده گرد و غبار در وضعیت خطرناک قرار گرفته است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، بر اساس اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان، هوای قم برای چندمین روز متوالی در وضعیت خطرناک قرار گرفته است.

بنا به این خبر و بر اساس اطلاعات اداره کل هواشناسی استان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان، امروز مورخ ۸ مرداد۱۴۰۰ شاخص کیفیت هوا (AQI= ۴۲۰ ) در شهر قم به علت آلاینده ذرات معلق (PM10) در شرایط خطرناک قرار دارد.

گفتنی است بر اساس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان، این وضعیت تا روز سه‌شنبه ۱۲ مردادماه تداوم خواهد داشت.

مدیر کل محیط زیست استان قم نیز در این زمینه گفته است:  هوای قم در وضعیت خطرناک است که این وضعیت در سال گذشته وجود نداشته است.

او درباره علت این پدیده به کمبود بارندگی، نرسیدن حق آبه‌ها به استان، کاهش پوشش گیاهی و برداشت بی رویه از مراتع اشاره و خاطرنشان کرده است: دشت حسین آباد میش مست و اطراف دریاچه نمک مهمترین کانون های فعال در تولید ریزگرد هستند.

به گفته او،  سال گذشته ۱۶ روز ناسالم در قم داشتیم که این عدد امسال ۲۱ روز شده و نشان دهنده افزایش میزان روز‌های ناسالم است.

در این شرایط، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قم از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و والدین کودکان خردسال خواسته است از منزل خارج نشده و فعالیت‌های خود را به حداقل ممکن برسانند.

همچنین بر اساس دستورالعمل منتشر شده، افراد دیگر نیز باید از فعالیت‌های طولانی و یا سنگین خارج از منزل اجتناب کنند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : صدرالدین فلاح