لزوم استفاده از پساب در صنعت برای مقابله با کم آبی
لزوم استفاده از پساب در صنعت برای مقابله با کم آبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در دیدار با معاون وزیر نیرو با اشاره کمبود آب در استان، به تولید سالانه 40 میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب قم اشاره کرد و بر لزوم برنامه‌ریزی جهت استفاده از این منبع آبی پایدار در صنعت و پرهیز از استفاده از شبکه آب بهداشتی تأکید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، علی جان صادق پور در جلسه شورای انسجام‌بخشی مدیران صنعت آب و برق قم که به ریاست دکتر احمد حیدری معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس وزارت نیرو در سالن جلسات کوثر آبفای قم برگزار شد در سخنانی به ارائه گزارشی از اقدامات، فعالیت‌ها و عملکرد شرکت آب و فاضلاب استان قم پرداخت و گفت: در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و حدود ۸۷ درصد جمعیت روستایی قم از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند هستند.

وی شاخص آب بدون درآمد را در قم ۱۸ درصد اعلام و خاطرنشان کرد: این میزان ۹ درصد پایین‌تر از شاخص کشوری است و ما همچنان تلاش داریم که با اقدامات فنی و مهندسی این عدد را کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم سرانه مصرف آب در شهر قم را ۱۶۹ لیتر در شبانه‌روز دانست و اظهار داشت: این میزان گرچه از آمار کشوری پایین‌تر است اما میزان سرانه مصرف آب در قم بالاتر از استانداردهای کشوری و جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ درصد شهر قم زیر پوشش شبکه فاضلاب قرار دارد یادآور شد: ۴ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر و یک تصفیه‌خانه در روستاهای قم در مدار بهره‌برداری قرار دارد.

صادق پور با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان قم در بسیاری از شاخه‌های جزو شرکت‌های پیشرو در کشور به شمار می‌رود، ابراز داشت: سامانه تلفی ۱۲۲ قم یکی از سامانه‌های پیشرفته و به‌روز کشور است که به صورت شبانه‌روزی و در تمام ایام هفته ۲۸ خدمت به مردم ارائه می‌دهد که این مهم به افزایش رضایتمندی مردم کمک شایانی کرده است.

وی سامانه تله‌متری و تله کنترل تأسیسات آب و فاضلاب قم را نیز از جمله مراکز با کیفیت در کشور دانست و گفت: این مرکز به صورت آنلاین شبکه‌ها و تأسیسات آب و فاضلاب قم را پایش و راهبری می‌کند که در مانورها و حوادث غیرمترقبه بسیار کارگشا است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم وجود آزمایشگاه پیشرفته آب و فاضلاب را در قم مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: به منظور سلامت از بهداشت آب به صورت لحظه‌ای شاخص‌های استانداردهای ملی و جهانی بر روی شبکه و تأسیسات موردسنجش قرار  می‌گیرد.

وی وجود دو شبکه توزیع آب را نیز از شاخص‌های شهر قم دانست و گفت: شبکه مستقل آب شیرین در کنار شبکه آب بهداشتی کار آبرسانی در شهر را بر عهده دارد.

صادق پور با اشاره به رویکرد شرکت آب و فاضلاب قم در حمایت از تحقیقات، نوآوری و نظام پیشنهادها تأکید کرد: در همین راستا توانسته‌ایم به موفقیت‌های زیادی در زمینه بومی‌سازی و تولید تجهیزات فاضلابی در کشور دست یابیم که از نقاط ضعف صنعت فاضلاب کشور به شمار می‌رفت.

وی مواد منعقد کننده تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، آشغالگیرهای ریزدانه و … را از دیگر دستاوردهای شرکت آب و فاضلاب استان قم در حوزه تحقیقات و آوری دانست و خاطرنشان کرد: شرکت آب و فاضلاب قم در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر نیست توانسته با دو نیروگاه برقابی و ۵ نیروگاه خورشیدی در این زمینه گام‌های خوبی بردارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در بخش پایانی سخنان خود با اشاره کمبود آب در استان، به تولید سالانه ۴۰ میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب قم اشاره کرد و بر لزوم برنامه‌ریزی جهت استفاده از این منبع آبی پایدار در صنعت و پرهیز از استفاده از شبکه آب بهداشتی تأکید کرد.

انتهای پیام/د

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم