ثمره یک درخت تنها میوه نیست
ثمره یک درخت تنها میوه نیست

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم گفت: بسیاری از درختان میوه ندارند اما سایه‌اندازی، سبزینگی، فرایند فتوسنتز و تولید اکسیژن و... جزو ثمر این درختان به شمار می‌رود.

 

مرتضی داودی در گفت‌وگو با خبرنگار دیدار قم در خصوص انتقادهای صورت گرفته از کاشت گیاهان غیرمثمر در قم گفت: عموماً کاشت گونه‌های غیر مثمر در عرصه‌های پارک‌های جنگلی اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه پارک جنگلی علوی، غدیر، معصومیه، فاطمیه، پیامبر اعظم و ثامن از گونه‌های غیرمثمر استفاده کردیم، یادآور شد: عموماً تمام مناطق کتابچه طرح دارند و بر اساس مطالعات مشاور و شرایط مختلف از قبیل خاک منطقه، حاصلخیزی خاک، اقلیم، درجه حرارت، بارش، زمین‌شناسی و… گونه‌هایی برای کاشت پیشنهاد می‌شوند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم درعین‌حال با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها بر روی کاشت گونه‌های مثمر جنگلی تأکید دارد، یادآور شد: در عرصه‌هایی که خاستگاه این گونه‌ها است این کار را انجام می‌دهیم برای مثال کاشت گونه بادام‌کوهی را در مناطقی از استان انجام داده‌ایم.

وی برخی از محدودیت‌ها را مانع از کاشت گونه‌های مثمر دانست و گفت: در پارک جنگلی ثامن از پساب برای آبیاری درختان استفاده می‌کنیم که در امکان کاشت گونه‌های مثمر به دلایل زیست‌محیطی و بهداشتی وجود ندارد.

داودی با اشاره به انتقادهایی که در خصوص کاشت اکالیپتوس وجود دارد، اظهار داشت: ما اکالیپتوس نمی‌کاریم اگر هم در جایی کشت جدید می‌شود در مناطقی است که سطح آب زیرزمینی بالاست و به‌نوعی وجود آب اضافه در منطقه به معضل تبدیل شده است که گونه اکالیپتوس می‌تواند در این مناطق رشد پیدا کند.

وی شرایط خاکی در برخی از مناطق استان را به‌گونه‌ای دانست که حتی گونه‌های غیرمثمر با بردباری بالا نیز با مشکل مواجه می‌شوند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با بیان اینکه کاشت گونه‌های مثمر محتاج به پیش‌نیازهایی است خاطرنشان کرد: وقتی گونه مثمر کشت می‌شود بحث باغداری به وجود می‌آید که این مورد جزو سیاست‌های سازمان نیست.

وی گونه‌های باغی را نیازمند مراقبت‌های ویژه دانست و اذعان داشت: در سطوحی که ما می‌کنیم نه بودجه و اعتبار و نه شرایط آن را داریم که بتوانیم گونه‌های مثمر باغی را کشت کنیم.

داودی همچنین به انتقاد از کاشت کاج اشاره کرد و گفت: کاج از جمله گونه‌هایی است که با شرایط آب و هوایی قم سازگاری بالایی دارد و با شرایط کم‌آبی می‌تواند کنار بیاید.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نباید ثمر یک درخت را تنها در میوه ببینیم، تصریح کرد: خیلی از درختان میوه ندارند اما سایه، سبزینگی، فرایند فتوسنتز و تولید اکسیژن، جلوگیری از گردوغبار و… را دارند که همه این‌ها ثمر یک درخت به شمار می‌رود.

  • نویسنده : مهدی جعفری