توصیه‌ آیت الله غروی به دانش‌آموزان: تا می‌توانید خودسازی کنید
توصیه‌ آیت الله غروی به دانش‌آموزان: تا می‌توانید خودسازی کنید

عضو جامعه مدرسین خطاب به نوجوانان و دانش‌آموزان گفت: اگر توانستید در این سن، جنبه‌های اخلاقی خودتان را بسازید، به‌ راحتی می‌توانید به سعادت اخروی و کمال خودتان دست پیدا کنید.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، آیت‌الله سیدمحمد غروی در مراسم جشن تکلیف دانش‌آموزان پسر پایه‌ هشتم که در سالن اجتماعات مجتمع دکتر حسابی قم برگزار شد، با استناد به دو آیه‌ی شریفه‌ی “لَقَد جاءَکُم رَسولٌ مِن أَنفُسِکُم عَزیزٌ عَلَیهِ ما عَنِتُّم حَریصٌ عَلَیکُم بِالمُؤمِنینَ رَءوفٌ رَحیمٌ” و “یا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا” پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را حریص در هدایت افراد، دلسوز برای مومنان، شاهد بر امت اسلام، بشارت دهنده به خوبی‌ها و سعادت دنیا و آخرت و در نهایت، انذار دهنده از گناهان معرفی و اظهار کرد: نزدیکی و تقرّب انسان به خدا زمینه‌ی رسیدن به اوج کمال است.

وی افزود: آنچه در این عالم اتفاق می‌افتد، بدون اذن حضرت حق تحقق پیدا نخواهد کرد؛ زیرا خداوند صاحب اراده‌ی ماست؛ اما در عین حال، از ما خواسته تا کارها را با اراده و اختیار خودمان انجام دهیم.

عضو جامعه‌ مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ قم با اشاره به اینکه سن تکلیف و بلوغ، زمانی است که از انسان انتظار می رود تا به انجام واجبات و دوری از محرمات الهی بپردازد، خطاب به دانش آموزان گفت: شما عزیزان در حال حاضر، به سن تکلیف که در شرایط فعلی بین ۱۳ تا ۱۵ سال است، رسیده‌اید و لذا بزرگان دین، روی این سنّ خیلی تاکید و تکیه می‌کردند.

وی ظرفیت روحی و بدنی ایجاد شده در وقت مکلّف شدن انسان را زمینه‌ی طرفِ خطاب قرار گرفتن پروردگار دانست و با اشاره به اینکه از این به بعد، انسان مورد تکلیف الهی قرار می‌گیرد و خدا مثل سایر بزرگترها شما را می‌بیند، گفت: اگر ما تا به این سنّ، رفتارهای خوبمان، جنبه‌ی تمرینی داشته است، از این زمان به بعد، تکلیف است و باید از محرمات الهی دوری و آنچه خدا بر ما واجب کرده است را انجام دهیم.

عضو سابق شورای عالی حوزه‌های علمیه ضمن توصیه به دانش‌آموزان که باید تمام توان خود را به کار گیرید و از ظرفیت بلوغ که خدادادی است استفاده کنید گفت: طبق گزارش دانشمندان، انسان تا بالای بیست سال، هنوز قسمت‌هایی از مغزش تکمیل نشده و لذا جوان و نوجوان در این سنین، آسیب پذیر و خطر پذیر است و باید با چشمی باز، حرکت کند.

وی گفت: نباید اینطور باشد که فکر کنیم همه چیز را می‌دانیم، در خیلی از جاها باید سوال بپرسیم و مطالعه کنیم تا به جواب برسیم.

عضو جامعه‌‌ی مدرسین حوزه‌ی علمیه‌ی قم، سن بلوغ را به عنوان یک زمان بحران در جنبه‌های مختلفِ عاطفی، انگیزشی و جنسی دانست و خطاب به نوجوانان گفت: اگر می‌خواهید بحران را به خوبی پشت سر بگذارید، باید خودتان به فکر خود باشید؛ به این معنا که خود را مدیریت کنید و از تجاربِ دیگران (با همه‌ی خطاهایی که دارند) در راه رشد، تعالی و تکامل خود، استفاده کنید.

غروی سن رشد و سن جوانی را دارای مزایای زیاد برشمرد و اظهار کرد: باید توجه داشته باشیم که از این پس، مسئولیت ویژه‌ای به عهده‌ی ما آمده است و از این به بعد، ما در برابر کردار و رفتارمان، مسئول هستیم.

وی در پایان ضمن تبریک مجدّدِ جشن تکلیف به مخاطبان خود، آنان را نصیحت نمود و گفت: شما عزیزان اگر توانستید در این سن، جنبه‌های اخلاقی خودتان را بسازید، به‌راحتی میتوانید به سعادت اخروی و کمال خودتان دست پیدا کنید.

 

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس