افزایش ۱۰ درصدی مصرف آب در قم/ آیا شستن فرش با آب شرب تضییع حق‌الناس نیست؟
افزایش ۱۰ درصدی مصرف آب در قم/ آیا شستن فرش با آب شرب تضییع حق‌الناس نیست؟

مدیرعامل آبفای قم در حالی خبر از افزایش 10 درصدی مصرف آب در اسفندماه داده است که هنوز برخی شهروندان حاضر به رعایت اصول اولیه مصرف بهینه آب شرب نیستند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان به نقل از حسن بختیاری مدیرعامل آبفای استان اعلام کرده است که «در حال حاضر ۸۰ درصد آب استان از منابع سطحی شامل سدهای کوچری و ۱۵ خرداد تأمین می‌شود و در حال حاضر و به خاطر شرایط اقلیمی و کاهش بارندگی در حوزه آبریز مربوط به این دو سد، افت شدید حجم ذخیره مخزن آن‌ها را به دنبال داشته است».

بختیاری همچنین گفته است: « اسفندماه سال گذشته سد کوچری ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب داشت ولی این میزان در حال حاضر به کمتر از ۸۰ میلیون مترمکعب رسیده درنتیجه سهم استان قم نیز از این سد کاهش یافته است و در عین حال شاهد افزایش ۱۰ درصدی مصرف آب در اسفند امسال نسبت به بهمن ‌ماه هستیم به همین دلیل یعنی رشد شدید مصرف و کاهش سهم استان از سدکوچری، افزایش برداشت از چاه‌ها را در پی داشته که شوری آب طی هفته‌های اخیر به همین دلیل است».

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم، در صورتیکه برداشت از چاه‌های سطح شهر افزایش نمی‌یافت با کمبود آب مواجه می‌شدیم و قطع آب در دستورکار قرار می‌گرفت.

بختیاری بر لزوم تغییر در نحوه مصرف آب با توجه به شرایط ایجاد شده تأکید کرد و از شهروندان خواست مصارف خود را کنترل و مدیریت کنند تا شرایط پایداری در تأمین آب شهر رقم بخورد.

به نظر می‌رسد افزایش مصرف آب در اسفندماه، به خاطر خانه‌تکانی قبل از عید نوروز و شستشوهای غیر استاندارد توسط شهروندان باشد زیرا هنوز برخی از مردم به شیوه چند دهه قبل، فرش‌هایشان را با آب شرب و با هدر دادن مقادیر زیادی از این مایع حیاتی می‌شویند.

در این شرایط لازم است علاوه بر اقدامات ترویجی و فرهنگ‌سازی در این زمینه، برنامه‌های تنبیهی برای شهروندانی که در اوضاع بحران آبی، این کار را انجام می‌دهند در نظر گرفته شود.

  • نویسنده : زهرا زنگنه