خدمت رسانی به زائران اربعین از قم تا مهران
خدمت رسانی به زائران اربعین از قم تا مهران

در ایام اربعین حسینی همه ساله مسیر نجف تا کربلا میزبان میلیون ها زائری است که خود را از نقاط دور و نزدیک مهیای حضور در این رویداد بزرگ معنوی می کنند و امسال بعد از دو سال هجران به دلیل شیوع بیماری کرونا، مراسم پیاده روی اربعین حسینی حال و هوای ویژه ای دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، شهر مقدس قم در ایام اربعین مورد توجه ویژه قرار داشته و زائران بسیاری در مسیر عزیمت خود به کشور عراق و یا در مسیر برگشت، به زیارت بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت(س) مشرف می شوند و در این ایام عش آل محمد(ص) میزبان زائران حرم اباعبدالله الحسین(ع) هست و در همین راستا هماهنگی‌های لازم برای میزبانی شایسته از این زائران از سوی دستگاه‌های مختلف به عمل می آید.

از جمله دستگاه‌هایی که در ایام اربعین حسینی برنامه ریزی بسیاری ویژه‌ای برای استقبال، ارائه خدمات و تامین نیازمندی‌های زائران دارد، شهرداری قم است که همه ساله با تشکل ستاد اربعین خدمت رسانی به زائران را هم در قم و هم در مرز مهران در دستور کار خود قرار می دهد و امسال نیز با توجه به پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر افزایش تعداد زائران نسبت به سال‌های گذشته، این هماهنگی ها و پیش بینی ها در سطح گسترده‌تری در دستور کار قرار گرفته است.

مهدی اصفهانیان مقدم رئیس ستاد اربعین شهرداری قم با اشاره به هماهنگی‌های و برنامه‌ریزی ستاد اربعین ۱۴۰۱ شهرداری قم، بر برنامه‌ریزی‌ گسترده درخصوص برگزاری باشکوه مراسمات اربعین حسینی بعد از پایان محدودیت‌های کرونایی تاکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم امسال بعد از گذشت دو سال، بتوانیم به زائران حسینی(ع) بیشترین خدمت را داشته باشیم.

وی افزود: برنامه‌ها و اهداف همه در کمیته‌های زیر نظر معاونت خدماتی شهری شهرداری انجام‌شده تا بتوانیم خدمات لازم را پیرامون حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران و در سطح شهر به زائران ارائه دهیم.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده امسال قریب بر یک‌میلیون زائر خارجی از کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و اردو زبان‌ها و همچنین بخشی از هم‌وطنان خودمان در شهر خواهیم داشت.

وی مسئله اسکان زائران را موردتوجه قرارداد و عنوان کرد: برای نخستین بار مسجد مقدس جمکران و شبستان امام حسن عسکری(ع) برای زائران خارجی در نظر گرفته‌شده و پیش‌بینی‌شده است زائران خارجی سه شب و زائران ایرانی یک‌شب در شهر اقامت داشته باشند.

اصفهانیان مقدم ادامه داد: با توجه به اختصاص مسجد مقدس جمکران به زائران خارجی، با هماهنگی مناطق و کمیته‌ها زیرساخت‌های حضور زائران در مسجد مقدس جمکران فراهم‌شده و با هماهنگی معاونت خدمات شهری منطقه پاک‌سازی‌شده است.

وی از انتقال خاک و نخاله‌ها خبر داد و گفت: تسهیلات موردنیاز مانند سرویس‌های بهداشتی و حمام پیش‌بینی‌شده و با توجه با هماهنگی‌ها از ۵ صفر مصادف با ۱۱ شهریور زائران خارجی در شهر قم را خواهیم داشت و کمیته‌ها باید آماده‌باشند.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم نظارت بر محل اسکان زائران را نیز مطرح و بیان کرد: نظارت به‌صورت مستمر انجام‌شده تا هرگونه کاستی و کمبودی به‌موقع رفع شود، همچنین در حمل‌ونقل عمومی و همگانی نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری و سازمان اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی شهرداری قم خدمات حمل‌ونقل عمومی تا زمان حضور زائران در شهر به‌صورت ۲۴ ساعته از مسیر جمکران تا حرم مطهر ارائه می‌شود.

اصفهانیان مقدم یادآور شد: سومین موضوع موردتوجه حفظ ایمنی زائران است که با هماهنگی‌هایی که با سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم انجام‌شده نیروهای سازمان آتش‌نشانی در محل‌های اسکان مستقرشده و به همان رویه دهه اول ماه محرم ضریب ایمنی شهر با بازدید از محل‌های برگزاری عزاداری کنترل می‌شود.

وی اضافه کرد: برای مدیریت پسماندها در مسجد مقدس جمکران پیش‌بینی‌های لازم برای ارائه خدمات ۲۴ ساعته از ۵ صفر تا پایان صفر انجام‌شده و نیروهای  حوزه خدمات در مناطق ۵ و ۷ آماده‌باش هستند ،همچنین اگر تعداد زائران بیشتر از پیش‌بینی‌ها باشد، منطقه ۷ و مصلی قم آماده اسکان زائران است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم فضاسازی و تبلیغات محیطی را نیز مطرح کرد و افزود: با هماهنگی کامل با مناطق و سازمان زیباسازی، فضاسازی و تبلیغات محیطی انجام‌شده و در راستای خدمات مناسب به زائران خارجی تابلوهای راهنما به سه زبان عربی، انگلیسی و اردو در سطح ستاد زائران مناطق و محل‌های اسکان نصب می‌شود.

وی در خصوص نظم و انضباط شهری توضیحاتی داد و اظهار داشت: با هماهنگی ستاد تخلفات شهری موضوعاتی مانند آسیب‌های اجتماعی، متکدیان و کارتن خواب‌ها در سطح مناطق به‌خصوص محل‌های اسکان جمع‌آوری می‌شوند.

پشتیبانی‌ و اسکان زائران اربعینی در قم

محمد رمضانی مدیر منطقه هفت شهرداری قم در خصوص برنامه های این منطقه در ایام اربعین حسینی اظهار داشت: منطقه هفت آمادگی کامل در پشتیبانی از مسجد مقدس جمکران و اسکان زائران در مصلی را دارد.

وی با بیان اینکه بازدیدهای لازم از سرویس‌های بهداشتی مصلی انجام‌شده و امیدواریم به‌زودی تکمیل و به بهره‌برداری برسد ابراز کرد: البته به همکاری بیشتر مصلی قدس برای تکمیل آن نیاز داریم.

مدیر منطقه هفت شهرداری قم تصریح کرد: سرویس‌های بهداشتی ورودی مصلی در سه سالن طراحی‌شده که یکی از سالن‌ها آمده است و سالن دوم نیز تا ۱۰ روز دیگر کامل تمام می‌شود، اما سالن سوم در مرحله تخریب بوده و برای تکمیل آن به زمان نیاز داریم.

رمضانی ادامه داد پارکینگ مصلی در بلوار سردار سلیمانی نیز آسفالت شده و آماده ارائه خدمات به مسافران و زائران بوده و در صورت نیاز پارکینگ شهید کاظمی نیز آماده اراده خدمات است.

فعالیت ۲۴ ساعته ناوگان اتوبوس‌رانی در مسیر حرم تا جمکران

علی نیک سرپرست سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری قم نیز با اشاره به به آمادگی شهرداری در ارائه خدمات حمل‌ونقل همگانی اظهار کرد: آماده ارائه خدمات کامل به مسافران و شهروندان در ایام اربعین هستیم.

وی فعالیت ناوگان اتوبوس‌رانی در مسیر مسجد مقدس جمکران تا حرم مطهر را تا پایان ماه صفر ۲۴ ساعته اعلام کرد و افزود: تعداد اتوبوس‌ها بر اساس تعداد مسافران و نیاز افزایش پیدا می‌کند تا مسافران در کمترین زمان به مقصد انتقال پیدا کند.

سرپرست سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری قم ابراز کرد: گاهی ترافیک به‌گونه‌ای بوده که اجازه تردد اتوبوس و تاکسی را نمی‌دهد، اما تلاش می‌کنیم بهترین سرویس را به زائران و شهروندان داشته باشیم و از مسافران درخواست داریم صبور باشند.

اجرای پویش عکس اربعین و زیارت به نیابت از شهدا

حجت‌الاسلام سید احمد طباطبایی نژاد سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم به اجرای برنامه‌های فرهنگی از ابتدای ماه محرم در سطح شهر اشاره و اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی شهرداری از ابتدای ماه محرم تا پایان صفر در نقاط مختلف شهر به‌خصوص پیرامون حرم مطهر برگزار می‌شود.

وی از برگزاری نمایشگاه و غرفه‌های فرهنگی در میدان آستانه خبر داد و افزود: در مسجد مقدس جمکران نیز نمایشگاه و غرفه‌های فرهنگی برپا می‌شود و در کنار آن اجرای پویش عکس اربعین نیز یکی از کارهای فرهنگی بوده که برای آن برنامه‌ریزی‌شده است.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم ادامه داد: پویش عکس اربعین در رده سنی کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، همچنین پویش زیارت به نیابت از شهدا نیز برگزارشده و با توجه به هماهنگی‌های لازم تولیدات فرهنگی آن در دستور کار قرارگرفته است.

وی تصریح کرد: تولیدات فرهنگی با هماهنگی با ستاد اربعین کشوری برای زائران خارجی انجام‌شده و آموزش زبان عربی به خادمین در حال برگزاری است و اگر بتوانیم در مسیر نجف و کربلا نیز برنامه‌های فرهنگی اجرا خواهیم داد.

طباطبائی نژاد خاطرنشان کرد: در طرح جاماندگان اربعین در روز اربعین حسینی در مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص)، برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای اجرا می‌شود و امیدواریم بهترین خدمات و برنامه‌های فرهنگی در سطح شهر اجرا شود.

بوستان‌ها و کمپینگ‌های قم آمادهاسکان مسافران اربعینی

پیام جوادیان مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم در خصوص مسئله اسکان زائران و مسافران در بوستان‌های شهر در ایام اربعین حسینی اظهار داشت: موضوع اسکان زائران یکی از مسائل مهم در شهر بوده و از روزهای قبل از اربعین حضور زائران را در شهر خواهیم داشت.

وی از آماده‌سازی کمپین‌ها و بوستان‌ها برای اسکان زائران خبر داد و افزود: در مبادی و ورودی‌های شهر بوستان‌هایی مانند بوستان ولایت در عوارضی قم- تهران، بوستان امام رضا(ع) در منطقه دو، بوستان فدک  در منطقه سه، بوستان حضرت مهدی(عج) در منطقه یک، بوستان نیایش و نیاز در منطقه پنج و بوستان غدیر در منطقه ۸ آماده اسکان مسافران ‌شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قم ادامه داد: برای ایام اربعین پروژه‌های جدید نورپردازی در شهر اجرا می‌شود؛ نورپردازی مسیر بلوار پیامبر اعظم (ص) نیز انجام‌شده و فضاسازی شهر نیز از ۷۲ ساعت قبل از اربعین انجام می‌شود.

استقرار اکیپ‌های نظارت بر تخلفات شهری

احمدرضا شفیعی مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری قم با بیان اینکه اکیپ‌های نظارتی و رفع تخلفات به‌صورت ۲۴ ساعته در سطح شهر فعال هستند، از جمع‌آوری متکدیان پیرامون حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران خبر داد و افزود: در صورت مشاهده هرگونه متکدی و کارتن‌خواب، سریعاً انتقال پیداکرده و به بهزیستی تحویل داده می‌شود.

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری قم تأکید کرد: اکیپ‌ها در مسجد مقدس جمکران و حرم مطهر مستقرشده و در صورت مشاهده تکدی گری خارجی نیز موارد رسیدگی شده و مانع از فعالیت این افراد خواهیم شد.

جمع‌آوری ۲۴ ساعته پسماند در محل‌های اسکان در ایام اربعین

سید عبدالله میرابراهیمی مدیرعامل سازمان مدیریت بر پسماند شهرداری قم از آمادگی نیروهای خدمات شهری به‌ویژه در حوزه پسماند خبر داد و اظهار داشت: نیروهای خدمات شهری به‌صورت شبانه‌روزی فعال بوده و امکانات به‌صورت کامل در اختیار نیروها است.

وی از استقرار غرفه‌های جمع‌آوری پسماند خشک در مسجد مقدس جمکران خبر داد و افزود: در مسجد مقدس جمکران، غرفه‌های جمع‌آوری پسماند خشک برپاشده و زباله ۲۴ ساعته به سایت منتقل می‌شود، همچنین در این ایام اکیپ‌های آموزشی نیز مستقرشده‌اند.

مدیرعامل سازمان مدیریت بر پسماند شهرداری قم تصریح کرد: انتقال پسماندهای ساختمانی در حال انجام بوده و برای پروژه‌های عمرانی محدودیت‌هایی اجرا می‌کنیم.

وی تأکید کرد: اکیپ‌هایی نیز برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد فعال هستند و نظارت بیشتری در محدود جمکران خواهد شد.

میرابراهیمی همچنین از پشتیبانی از موکب استان قم در مرز مهران نیز خبر داد و گفت: به‌زودی کیسه‌زباله و کارتن پلاست به میزان لازم به موکب استان در مرز مهران ارسال می‌شود.

اعزام نیرو و تجهیزات آتش‌نشانی قم به مرز مهران

عباس جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم به لزوم حفظ ایمنی شهر به صورت ویژه در ایام اربعین اشاره و اظهار داشت: تمام نیروهای سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم آماده‌باش بوده و تمام مرخصی‌ها برای این ایام لغو شده است.

وی از بازدید از تمام تکایا، حسینیه‌ها و موکب‌ها خبر داد و افزود: بازدید از حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران، حسینیه‌ها و تکایا و همچنین موکب‌ها انجام‌شده و ۵۲ آیتم در این بازدید و نظارت‌ها لحاظ شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم تصریح کرد: در بازدید از مسجد مقدس جمکران و محل اسکان زائران خارجی، تمام نکات خطرآفرین احصا شده و حجم زیادی از عوامل حادثه‌خیز جمع‌آوری‌شده است.

وی همچنین از استقرار تجهیزات موتوری، خودرویی و دستگاهی در مسجد مقدس جمکران و پیرامون حرم مطهر خبر داد و ابراز کرد: تمام نیروهای داوطلب و رسمی سازمان برای روز اربعین و روزهای قبل از آن آماده بوده و محل استقرار نیروها در سطح شهر مشخص‌شده است.

جعفری، اعزام نیرو و خودرو به مرز مهران نیز مطرح کرد و گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام‌شده تعدادی خودرو و نیرو به موکب قم در مرز مهران نیز اعزام می‌شود.

پشتیبانی از قرارگاه مردمی اربعین و موکب شهر قم در مرز مهران

سید محسن میرهادی مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای میزبانی از زائران اربعین حسینی(ع) گفت: شهرداری قم علاوه بر ارائه خدمات به مسافران و زائران، در حوزه کاری خود از قرارگاه مردمی اربعین و موکب شهر قم در مرز مهران نیز پشتیبانی می‌کند.

وی مکان ستادهای هشتگانه در سطح شهر را  نام برد و افزود: در مجموعه شهرداری و ستادهای هشت‌گانه و کمیته‌های ۱۰ گانه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام‌شده است و مکان ستادها در مناطق مشخص‌شده است.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم از استقرار خودروهای جمع‌آوری پسماند خشک در مسجد مقدس جمکران و مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) خبر داد و گفت: تانکرهای آب شرب نیز در پیرامون حرم مطهر و مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) مستقرشده است.

وی در پایان از فعالیت ۲۴ ساعته سامانه ۱۳۷ به سه زبان فارسی، عربی و اردو خبر داد و خاطرنشان کرد:  برای ارائه خدمات و اطلاع‌رسانی دقیق به مسافران و زائران خارجی افرادی مسلط به زبان اردو و عربی در سامانه ۱۳۷ حضور خواهند داشت.

  • نویسنده : سید حسین نقیبی