آغاز مرحله جدید طرح بزرگ «قم در مسیر تحول» با اجرای ۲۱۸ پروژه شهری
آغاز مرحله جدید طرح بزرگ «قم در مسیر تحول» با اجرای ۲۱۸ پروژه شهری

مرحله جدید طرح بزرگ«قم در مسیر تحول» به‌منظور افتتاح، بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۲۱۸ پروژه شهری به ارزش ۲۹ هزار میلیارد ریال با حضور دکتر احمد وحیدی وزیر کشور، احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران و مسئولین شهری و انتظامی در مرکز همایش های شهرداری قم آغاز شد.

 

 _سمانه سادات فقیه سبزواری: طرح بزرگ قم در مسیر تحول سلسله پروژه هایی است که شهرداری قم هرچهارشنبه نسبت به افتتاح و بهره برداری آن اقدام میکرد که بنا به تصمیم شهردار قم مقرر شد این طرح ها و پروژه ها در چهارشنبه های پایانی هر ماه به بهره برداری برسد.

با پیشرفت و تکمیل شدن پروژه های مختلف شهری که هر یک از آنان تحولی شگرف در آبادانی قم ایجاد می کند، چهارشنبه پایانی دی ماه سال ۱۴۰۱مصادف با ایام میلاد حضرت زهرا (س) نوبت به آغاز عملیات اجرایی ۲۱۸ پروژه بزرگ شهری قم با اعتباری بالغ بر ۲۹ هزار میلیارد ریال رسید.

*افتتاح تونل شهدای امنیت با اعتبار بیش از ۳ هزار میلیاردریال

در نخستین گام این طرح بزرگ، تونل شهدای امنیت با اعتباری بالغ‌ بر ۳هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید و ۳۰ پروژه مختلف در حوزه‌های عمرانی و خدماتی در سطح مناطق ۲ و ۶ نیز افتتاح شد تا مجموع پروژه‌های نخستین گام به ۵هزار و۶۰۰ میلیارد ریال برسد.

افتتاح کلان پروژه تونل و زیرگذر شهدای امنیت قم به طول ۱هزار و۱۰۰متر از مهمترین پروژه های شهر قم محسوب می شود که از سال ۹۸  عملیات اجرایی آن آغاز شده است. تملک حدود ۱۰۰ پلاک در بافت ریزدانه شهری در کنار جابجایی معارضات تأسیساتی مانند آب، گاز، مخابرات، برق فشارقوی و فشار ضعیف و… موجب ایجاد مشکلاتی در روند اجرایی پروژه بود که با تلاش شبانه‌روزی بخش‌های مختلف شهرداری قم و پیمانکاری سازمان توسعه و عمران، این پروژه امروز آماده بهره‌برداری و در اختیار شهروندان منطقه ۲ قرار گرفت. برای اجرای این پروژه ۱ هزارو۵۰۰ میلیارد ریال هزینه عمرانی و بالغ‌بر ۱هزار و۸۳۰ میلیارد ریال هزینه تملک شده است.در این پروژه ۹هزارو ۶۰۰ مترمربع عرشه، ۵۰۳ عدد شمع و حدود ۸ هزار مترمربع مساحت دیواره‌سازی اجرا شده و حجم خاک‌برداری زیرگذر آن حدود ۱۲۵ هزار مترمکعب بوده است.

دکتر حسین اسلامی رئیس شورای اسلامی شهر قم در این مراسم با اشاره به اینکه به دنبال توزیع عادلانه در مناطق مختلف شهر هستیم، خاطرنشان کرد: پروژه تونل شهدای امنیت در ادامه بلوار جمهوری، منطقه ۴ شهری را که ازجمله مناطق برخوردار محسوب می‌شود را به منطقه ۲ یعنی مرکز بافت کم برخوردار شهری متصل کرده است و این موضوع موجب خواهد شد تا در سال‌های آینده این محدوده نیز رونق گرفته و به محدوده‌های برخوردار شهری اضافه شود.

رئیس شورای اسلامی شهر قم کمبود پارکینگ در قم را مدنظر قرار داد و افزود: شورای اسلامی شهر قم درآمدهای حاصل از پارکینگ‌ها را در یک حساب مستقل قرارداده است و در حال حاضر دو پارکینگ بزرگ شهری آماده بهره‌برداری هستند، ولی هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

وی با بیان اینکه نابسامانی هسته مرکزی شهر قم یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری است،تصریح کرد: خوشبختانه در مسیر ساماندهی این محدوده قرار گرفته‌ایم و در این راستا قرارداد سرمایه‌گذاری نیز منعقدشده است.

اسلامی در ادامه سخنانش با بیان به اینکه شاهد افتتاح پروژه‌هایی هستیم که مستقیم با آرامش شهروندان مرتبط است،عنوان کرد: ازجمله این پروژه‌ها می‌توان به افتتاح خط سریع‌السیر اتوبوس‌ها، تزریق ۲۰ دستگاه اتوبوس به شهر، افتتاح بوستان خضر نبی، افتتاح مجموعه فرهنگی و ورزشی منطقه هشت، افتتاح فاز دو بوستان کوثر، افتتاح بوستان ۱۱ هکتاری مقداد و … اشاره کرد.

  • نویسنده : سمانه سادات فقه سبزواری