روز جهانی محیط زیست بهانه‌ای برای قدردانی از طبیعت
روز جهانی محیط زیست بهانه‌ای برای قدردانی از طبیعت

امروز ۱۵ خرداد ماه، مصادف با پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست است. روزی که برگزیده شده تا در تقویم تمام ملت‌ها، یادآور زمینی باشد که دامانش را برای بشریت باز کرده و ما نیز در برابر لطف و محبتش باید قدردان او باشیم.

 

این روز نام‌گذاری شد تا مردم و سیاستمداران را وادار کند که در سال، حداقل یک روز به فکر جانداران دیگری باشند که حق حیات دارند و بخاطر تصمیمات نادرست و خودخواهی‌ها و بی مبالاتی بشر، زندگیشان در خطر است.

گیاهان، جانوران، جنگل‌ها و فضاهای سبز، دریا‌ها، دریاچه‌ها و آب‌ها، خاک و هوایی که نفس می‌کشیم، همه و همه به طریق مختلفی، به دست انسان‌ها روز به روز به نابودی نزدیک‌تر می‌شوند و این مسئله جدا از نشان دادن بی لیاقتی و قدر نشناسی، زنگ خطری جدی برای انسان‌ها و زندگی نسل‌های بعدیشان است‌.

زباله‌های تجزیه ناپذیری که از جنگل‌ها و کوهستان‌ها گرفته تا در اعماق اقیانوس‌ها برای هزاران سال باقی می‌مانند، دود و گازهای سمی ناشی از کارخانجات و اتومبیل‌هایی که نفس کشیدن را هر روز بیشتر از دیروز سخت می‌کنند، قطع بی‌رویه درختان و… صدها اتفاق ناخوشایند دیگری که همه و همه فقط به دست انسان‌ها رخ می‌دهد، زمین را تهدید می‌کند.

البته در میان ما، بسیارند عاشقان محیط زیستی که تمام تلاششان را برای نگهداری این زمین نازنین می‌کنند. از تشکیل کمپین و اکیپ برای جمع‌آوری زباله‌ها گرفته، تا تبلیغات گسترده که به ما یادآور شوند که از این زمین، این محل زندگی، این پناهگاه بشریت در جهان، تنها یک عدد وجود دارد و اگر از دست برود، زندگی فرزندانمان از دست رفته‌است.

امروز قرار است محبت‌های زمین و در برابرش بی محبتی بشر را به ما یادآوری کند. کافیست سهم هر کدام از ما، نریختن زباله، جداسازی زباله‌ها در منزل و در صورت امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی باشد، تا امیدوار باشیم زمینمان، این خاک و آب و هوای پر از عشق، شرایط بهتری را پیدا می‌کنند.

  • نویسنده : محمدرضا آقا باقری