ریزگردها در قم بزرگی می‌کنند
ریزگردها در قم بزرگی می‌کنند

ریز گردها که امسال نیز در این ایام ناخوانده مهمان قم شدند و راه تنفس را به مردم بستند در ادامه خودنمایی در شهر، ادارات را به تعطیلی کشاندند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، ریز گردها که زمانی مهمان ناخوانده به شمار می‌رفتند، دیگر مهمان هرساله قم شدند و هر زمان هم که بیایند تا نفس‌های صاحب‌خانه را به شماره نیندازند، رفتنی نیستند.

در روزهای اخیر و قرار گرفتن هوای شهر در شرایط «بسیار ناسالم» کمیته مدیریت شرایط اضطرار گردوغبار قم، استفاده از ماسک را برای شهروندان قمی ضروری دانست و گروه‌های حساس از جمله بیماران قلبی و ریوی، مادران باردار، کودکان و کهنسالان را از حضور در فضای باز منع کرد.

البته به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قم، ماسک‌های معمولی تأثیر چندانی در جلوگیری از ورود گردوغبار به بدن ندارد و استفاده از ماسک‌های فیلتر دار در این شرایط توصیه می‌شود.

اما استمرار روند آلودگی هوا، ایستادگی قم در غبار و محدوده شرایط بنفش یا «بسیار ناسالم» را شکست و پس از پشت سرگذاشتن  چهار روز، تعطیلی ادارات را به دنبال داشت.

با تصمیم کمیته مدیریت شرایط اضطرار گردوغبار قم، کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سطح استان به استثنای دستگاه‌های خدمات رسان و مراکزی که دارای نوبت‌کاری و کشیک هستند، در روز سه‌شنبه سوم مردادماه تعطیل شدند، هرچند بر اساس پیش‌بینی‌ها روند حاد آلودگی هوا تا روز چهارشنبه نیز ادامه دارد.

در کنار تأکید بر استفاده از ماسک، برگزاری مراسم هیئات مذهبی در فضای سربسته، توزیع نذورات در بسته‌بندی، مصرف مایعات در هیئات، پرهیز از فعالیت‌های ورزشی در فضای سرباز، ممنوعیت فعالیت‌های عمرانی که سبب ایجاد گردوخاک می‌شوند از جمله توصیه‌هایی است که به شهروندان برای عبور از این شرایط شده است.

مسئولان منشأ گردوغبار کنونی استان قم را داخلی و کاهش بارندگی‌ها، عدم تخصیص حقابه‌ها، از دست رفتن پوشش گیاهی، خشک‌سالی، تغییر اقلیم و برداشت بی‌رویه از منابع آبی را مهم‌ترین عوامل در بروز پدیده گردوغبار در قم اعلام کرده‌اند.

پدیده‌ای که سالانه افراد زیادی را راهی تخت بیمارستان و حتی گوشه قبرستان می‌کند و مقابله با آن نیازمند عزمی راسخ و اقداماتی عملی است و به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سلامت مردم امری مهمی است که تخصیص بودجه و اعتبار برای حفظ آن ضرورت دارد.

  • نویسنده : مهدی جعفری