همایش یاوران وقف در قم برگزار شد
همایش یاوران وقف در قم برگزار شد

همزمان با هفته وقف، همایش بزرگ یاوران وقف در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) شهر قم برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، در این هماش جمعی از مدیران و مسئولان اوقاف، مسئولان شهری و استانی و اساتید حوزوی و همچنین واقفان و خیرین استان حضور داشتند.

پخش بخش‌هایی از سخنان مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار با مسئولین و مدیران اوقاف و امور خیریه، شعرخوانی استاد محمدعلی مجاهدی از شاعران آیینی کشورمان و تقدیر از دست اندرکاران موکب امامزادگان قم در شهر سامرا و شهر قم که طی ایام اربعین برپا شدند، از جمله بخش‌های همایش بود.

در بخشی دیگر از همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم بود؛ او با بیان اینکه در بین همه صدقات، خیرات و مبرات، هیچ امری به پای وقف نمی‌رسد گفت: همه آن اعمال نیک یک متربه اتفاق می‌افتند و عامل آن اجر می‌برد ولی وقف است که الی الابد ادامه دارد و پرونده واقف بسته نخواهد شد.

اسکندری ادامه داد: اگر کسی بتواند وقف کند و این کار را انجام ندهد، قطعا دچار خسران و زیان شده است.

وی با اشاره به ظلم فراوانی که رضاخان و محمدرضا شاه به مسئله وقف داشتند گفت: انقلاب اسلامی به داد وقف رسید ولی آن رسوبات منفی همچنان وجود دارند و نیاز به کار فرهنگی برای زدودن آنها کاملا احساس می‌شود.

پس از آن، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی سخنرانی کرد.

او با بیان اینکه وقف عملی عبادی محسوب می‌شود گفت: وقف صدقه‌ای جاریه برای واقف است و تا زمانی که باقی باشد، ثواب و اجر برای او در نظر گرفته می‌شود که علاوه بر اصل وقف کردن است که جزو مستحبات موکد در فقه شیعه محسوب می‌شود.

مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: در آیات و روایات نیامده که واقف باید مسلمان باشد یا اینکه وقف بر مسلمان شود، حتی مسلمان می‌تواند اموالی را برای کافر وقف کند زیرا هدف اصلی از وقف، تقویت حس انسان‌دوستی و خدمت به بشریت است.

  • نویسنده : سید حسین نقیبی