دست‌های مهربان در جوار مردان اهل کرم
دست‌های مهربان در جوار مردان اهل کرم

طرح «دستان مهربانی» به مناسبت ایام نوروز و در راستای حمایت از خانواده‌های نیازمند، در روزهایی که بحران کرونا هم جامعه را درگیر خودش کرده، به همت اوقاف استان قم اجرایی شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیدار قم، آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) یکی از بقاع شاخص قم است، آنقدر ارج و قرب دارد و آنقدر زائر از همه شهرها و کشورهای دیگر به شوق زیارت این مضجع شریف راهی شهر کریمه اهل بیت(س) می‌شوند که نام حرم سوم قم را به خود اختصاص داده و طرح‌های توسعه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده، در آینده نزدیک این بقعه را به سومین مرکز زیارتی شهر بعد از حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران تبدیل خواهد کرد.

این روزها اما درب‌های حرم آقا موسی مبرقع(ع) بسته‌اند، چرا که یک ویروس منحوس، قم را مانند دیگر نقاط ایران و جهان درگیر خود کرده و بحرانی همه‌گیر را سبب شده است؛ کرونا این روزها و هفته‌ها و شاید ماه‌ها، حرف همه مجالس و محافل است و همه انسان‌ها برای مقابله با آن بسیج شده‌اند.

در این شرایط و در نوروزی که حال و هوای عید سال‌های گذشته را ندارد، گروهی از مردم کسب و کارشان را هم تعطیل کرده‌اند، یا مشتری ندارند یا به شعار «در خانه بمانیم تا سالم بمانیم» عمل کرده‌اند، هر چه هست دستشان خالی‌تر از گذشته است، گروهی هم که شغل ثابتی نداشتند حالا بدتر از قبل روزگار می‌گذرانند اما انسان‌ها یک تفاوت بزرگ با دیگر موجودات دارند و به گفته شاعر بزرگ ایرانی سعدی خوش سخن خوش گفتار، «چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار»؛ در این احوال و این کسادی بازار سکه و اسکناس، بازار محبت و انسانیت داغ‌تر و پر حرارت‌تر شده و دست یاری آنها که توان دارند به سوی ناتوانان دراز شده است.

درب‌های بسته حرم امامزاده موسی مبرقع(ع) آدمی را به این خیال وا می‌دارد که خبری در کوی چهل اختران خیابان آذر نیست اما هماهنگ می‌کنند تا وارد شوید، با جمعیتی روبرو می‌شوید که گرد ضریح جمع شده‌اند، اما نه صرفا برای زیارت و دل‌گویه‌ای با امامزاده مدفون در حرم، بلکه برای کاری دیگر و انجام وظیفه‌ای دیگر.

ده‌ها نفر پیر و جوان و کودک و نوجوان اینجا مشغول کار هستند، کاری که انسانیت و نوع دوستی را به یاد می‌آورد و اینکه در بحبوحه بحران‌ها هم گروهی برای یاری گروهی دیگر بر می‌خیزند بی آنکه از خطری که خودشان را تهدید می‌کند هراسی داشته باشند.

طرح «دستان مهربانی» همه ساله از سوی سازمان اوقاف و به تبع آن ادارات کل اوقاف استان‌ها اجرایی می‌شود، ایده‌ای برای حمایت از نیازمندان در شروع سال جدید با پشتوانه وقف، و حالا امسال که عید نوروز همراه شده با بحران کرونا، این یاری‌گری و خدمت‌رسانی ضرورت و نمود بیشتری هم یافته است.

امسال و به همت اوقاف استان قم، مبلغ ۵ میلیارد ریال برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و با این پول، هزار و پانصد بسته حمایت معیشتی برای توزیع در بین خانواده‌های نیازمند مناطق مختلف استان قم تدارک دیده شده است.

بسته‌های مهربانی برای چشم‌انتظاران نوع دوستی

بسته‌هایی شامل بهترین مواد غذایی که می‌توان در بازار یافت، از برنج اعلای ایرانی تا دیگر مایحتاج ضروری هر خانواده، اما در کنار اینها اقلام فرهنگی و بهداشتی هم در نظر گرفته شده، مثل ماسک، مایع ضد عفونی‌کننده و بروشورهای مربوط به رعایت مسائل بهداشتی و مسابقات فرهنگی و قرآنی؛ بسته‌ای کامل که نیاز چند روز و چند هفته یک خانواده را تامین خواهد کرد.

این بسته‌ها در حرم امامزاده موسی مبرقع(ع) آماده می‌شوند و برچسب‌های مخصوصی روی آنها چسبانده می‌شود، برچسب‌هایی که مشخص می‌کند هر تعداد کارتن مربوط به کدام امامزاده و کدام محله است، تعداد این بسته‌ها البته قبلا معلوم شده آن هم از طریق طرح شناسایی نیازمندان که توسط مراکز افق امامزادگان شاخص استان انجام شده است.

حجت‌الاسلام صدر مدیر مرکز افق این بقعه متبرکه در این زمینه می‌گوید: با توجه به ایام نوروز و همچنین شیوع بیماری کرونا، خانواده‌های نیازمند بسیاری در مضیقه قرار دارند به همین دلیل با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال، هزار و پانصد بسته حمایتی برای این خانواده‌ها تهیه شده است؛ بر اساس آمار ارائه شده از هر مرکز، بسته‌هایی به تعداد خانواده‌های موجود در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا با استفاده از عوامل اجرایی و نیروهای مردمی، کار توزیع آنها هر چه سریع‌تر انجام شود.

وی خاطرنشان می‌کند: ارزش ریالی هر یک از بسته‌ها حدودا ۳۸۰ هزار تومان است.

توزیع بسته‌ها تا هشتم فروردین

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری مدیرکل اوقاف استان قم هم در بازدید از روند تهیه و توزیع بسته‌های حمایت معیشتی اظهار کرد: طرح «دستان مهربانی» یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است که به مناسبت عید نوروز و در راستای حمایت از نیازمندان از محل عواید موقوفات اجرایی می‌شود؛ این طرح همزمان با سراسر کشور در استان قم نیز اجرایی می‌شود و محوریت کار با مراکز افق امامزادگان شاخص استان خواهد بود. در نهایت تا هشتم فروردین ماه شاهد توزیع همه بسته‌ها در بین نیازمندان خواهیم بود.

  • نویسنده : صدرالدین فلاح